Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Με το άγχος της πρεμιέρας 3-1 ο Πανναξιακός το Μαρκόπουλο

Ο Πανναξιακός με το άγχος της πρεμιέρας μπήκε μουδιασμένος στα δύο πρώτα σετ αλλά μετά "πήραν μπροστά οι μηχανές" και καθάρισαν τον αγώνα με 3-1 σετ.
Με το δεξί ξεκίνησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακού κερδίζοντας το μαχητικό Μαρκόπουλο και έδειξαν ότι και φέτος η ομάδα της Νάξου θα κάνει να περάσουν δύσκολα απογεύματα οι ομάδες που θα φιλοξενήσει στο ΔΆΚ «Δημήτρης Περιστεράκης».
Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός αν και μουδιασμένος, με την βοήθεια της εξέδρας και εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα υποδοχής του Μαρκόπουλου έφτασε εύκολα στο 25-18.
Το φιλοξενούμενο Μαρκόπουλο στο δεύτερο σετ αντέδρασε και με προβάδισμα στο σκόρ 11-16 και 17-21 ανησύχησε τον Πανναξιακό που σε αυτό το σετ ήταν πιο χαλαρός και χωρίς την σοβαρότητα που διακρίνει την ομάδα.
Κάπου εκεί όμως η εικόνα του αγώνα αλλάζει. Η ισοφάριση των σετ σε 1-1 ξύπνησε της αθλήτριες του Κόβασιτς με αποτέλεσμα το γήπεδο να γέρνει υπέρ της ομάδας του Πανναξιακού. Με όπλα το σερβίς και τις επιθέσεις πρώτου χρόνου και με τις Τοτσίδου, Διώτη, και την Καναδή Περίν τελείωσαν τα 2 επόμενα σετ με 25-14 και 25-16.
Μεγάλη απούσα από τον αγώνα η Σέρβα πασαδόρος Εμιλία Μιλοβάνοβιτς που μία καθυστέρηση στα χαρτιά της την ανάγκασε να παρακολουθήσει το παιχνίδι από την εξέδρα. Την θέση της κάλυψε επάξια η ταλαντούχα Κωνσταντίνα Δρακουλίδου.

Στο τέλος του αγώνα η αρχηγός του Πανναξιακού Σία Τοτσίδου επιβεβαίωσε ότι η ομάδα είχε το «άγχος της πρεμιέρας» αλλά τόνισε πως σημασία έχει » να κερδίζουμε τους αγώνες και κάθε φορά θα είμαστε και καλύτερες».
Ο Προπονητής της ομάδας Ζόραν Κόβασιτς δήλωσε: «Το πιο σημαντικό είναι η νίκη γιατί είχαμε μικρή περίοδο προετοιμασίας. Για μένα αποτελεί έκπληξη το ότι είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και ειδικά η απόδοση μας στο μπλοκ και στην επίθεση. Από την άλλη είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή, δεν είχαμε καλές αντιδράσεις όταν έπαιζε πιο τεχνικά ο αντίπαλος και πρέπει να το δουλέψουμε στην προπόνηση για να βελτιωθούμε»
Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκαν οι αθλήτριες της ομάδας βόλεϊ κορασίδων του Πανναξιακού ΑΟΝ που πριν λίγες μέρες κατέκτησαν το «τουρνουά φιλίας» που διεξήχθη στη Ρόδο.

Επίσης παρουσιάστηκαν οι νέες εμφανίσεις της γυναικείας ομάδας βόλεϊ που πλέον περιέχουν και το κίτρινο χρώμα.

Πανναξιακός – Μαρκόπουλο 3-1
Τα σέτ: 3-1 (25-18), (18-25), (25-14), (25-16)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 15% άριστες), Δρακουλίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 14 (11/31 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (10/36 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Μεταξά 10 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Περίν 11 (5/9 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (32% υπ. – 09% άριστες) / Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 17% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσο)

Μαρκόπουλο Revoil (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 2 (2/11 επ.), Αλεξάκου 16 (13/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 06% άριστες), Τσιάκουλα 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Βάσκεζ, Λιάγκη 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, Βαρουδάκη 7 (6/25 επ., 1 άσο, 50% υ. – 17% άριστες), Κοκκίου -λ (36% υπ. – 18% άριστες) / Καρακάση 1 (1/2 επ.), Σιρίνινα 4 (4/10 επ.), Νικολογιάννη, Πατεράκη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μολδοβανίδη