Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

Έχασε στην πρεμιέρα, κέρδισε το χειροκρότημα

φώτο: naxos press
Την ήττα στα... σημεία γνώρισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ εθνικής μπάσκετ ο Πανναξιακός που κέρδισε τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του κόσμου.
Ο Ιπποκράτης ήρθε στη Νάξο να πάρει ότι καλύτερο μπορούσε από τον αγώνα και φυσικά να σπάσει την «κατάρα» που τον ήθελε να μην κερδίζει τον Πανναξιακό μακρυά από την έδρα του.
Η ομάδα της Κω έπαιξε καλά για ένα δεκάλεπτο, μετά χαλάρωσε και λίγο έλειψε να την πατήσει, αλλά τον έσωσε το ταλέντο και η εμπειρία του Αντώνη Ασημακόπουλου που με αποκορύφωνα το «γκολ φάουλ» στα 25 δεύτερα πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα 65-64 στον Ιπποκράτη και ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του...

Με τον Τάσο Βάβουλα στο πάγκο να είναι έτοιμος να προσθέσει έναν ακόμη ψηλό και τους …νέους Γεωργιάδη – Τζίμη να είναι σχεδόν έτοιμοι, το παιχνίδι πήγε όπως το είχε σχεδιάσει στα αποδυτήρια. Απλά ο αγώνας χάθηκε στις λεπτομέρειες. Ένα αχρείαστο φάουλ, μία λάθος επιλογή, μία χαμένη βολή και το παιχνίδι θα είχε διαφορετική εικόνα.
Στην εικόνα του αγώνα που οι φίλοι του μπάσκετ είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά μέσα από το διαδίκτυο με livestream από την Cyclades Video και το sportcyclades.gr, προσφορά της Blue Star Ferries, οι παίκτες του Ιπποκράτη ξέχασαν να μπουν στο γ’ δεκάλεπτο και ξεκίνησαν με πέντε συνεχόμενα λάθη (κυρίως του Χρύση), με αποτέλεσμα ο Πανναξιακός με τρίποντο του Πολίτη να ξεφύγει με 43-36. Μάλιστα μετά από τεχνική ποινή του Χαρίση το σκορ έγινε 48-41 (27’), για να πλησιάσει ο Ιπποκράτης 48-45 με 4/4 βολές του Χρύση. Ο Πολίτης έκανε το 51-45, για να αναλάβει δράση ο Τρύπας. Με τρίποντες βόμβες του Κώου γκαρντ το σκορ έγινε αρχικά 55-52 και στη συνέχεια 57-57 (36’). Ο Ασημακόπουλος με δίποντο έκανε το 57-59, για να απαντήσει με τρίποντο ο Σβορώνος (60-59). Ο Τρύπας με νέο τρίποντο έκανε το 60-62 (38’) για να απαντήσει ο Δαχρετζής (63-62).
Ο Κουκουράβας αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και ο Σβορώνος με 1/2 βολές έκανε το 64-62. Μόλις 1.06’ πριν το τέλος, έμεινε η μπάλα στα χέρια του Γκοράτσα, ενώ ο Τζίμης στα 37’’ αστόχησε σε δίποντο. Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Ασημακόπουλος… Με δικό του γκολ-φάουλ στα 25’’ έκανε το 64-65, ενώ οι Κώοι έπαιξαν καλή άμυνα στη συνέχεια και υποχρέωσαν σε άστοχο λέι-απ τον Δαχρετζή. Ο Ασημακόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 64-67, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στα 75’’ ο Δαχρετζής (66-67).
Μόλις 3’’ πριν το τέλος ο Γκοράτσας ευστόχησε στην πρώτη βολή (66-68), αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, αλλά το μακρινό τρίποντο του Δαχρετζή ήταν άστοχο και η νίκη… ταξιδεύει για την Κω.

Διαιτητές: Ορφανός Εμμ.- Αργυρούδης

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 25-18, 17-15, 14-19

Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 11 (3), Αρτσάνος, Γεωργιάδης 3 (1), Καραγιάννης, Τζίμης 9 (3), Μάκαρης 5 (1), Σβορώνος 9 (1), Δαχρετζής 20 (2), Καδογιαννόπουλος 4, Μυλωνάς 5 (1). Στο πάγκο ήταν και οι Κουτάντζης, Καλαβρός

Ιπποκράτης Κω (Ασημακόπουλος- Καπλανίδης): Χατζηπυλιώτης, Κουκουράβας 5 (1), Τρύπας 11 (3), Πλευράκης 2. Σκούφης 5 (1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 19 (1), Τσιλιγκίρης, Χαρίσης 14 (1), Χρύσης 12 (1), Γκοράτσας, Μπολούρ.