Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Εθισμένος στις νίκες ο Πανναξιακός, ασταμάτητος 3-1 τον ΠΑΟ

Ο Πανναξιακός, η ομάδα-καμάρι των Κυκλάδων στην καλύτερη ίσως εμφάνιση της στην ιστορία της στην Α1 γυναικών νίκησε τον (μέχρι σήμερα) πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και ήταν καταιγιστικός στα 3 από τα 4 σετ που παίχτηκαν...

Σε μία μεγάλη βραδιά για την ομάδα της Νάξου και τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση εξελίχθηκε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, με τον Πανναξιακό να παίρνει καθαρό τρίποντο και να κλειδώνει την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πλησιάζοντας στον ένα βαθμό τον Παναθηναϊκό, στοχεύοντας ακόμα ψηλότερα.
Στην σημερινή αναμέτρηση όλα δούλεψαν όπως τα είχε σχεδιάσει ο «στρατηγός» της νίκης, ο προπονητής Γιώργος Ρούσης. Με τις αθλήτριες του να εκτελούν κατά γράμμα τις εντολές του, ο μέχρι πέρυσι προπονητής του ΠΑΟ διέλυσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Με το δίδυμο Οικονομίδου-Ζακχαίου να κυριαρχεί στο φιλέ, τις Τοτσίδου-Πότοκαρ να σφυροκοπούν από τα άκρα, τη πασαδόρο Δρακουλίδου να μοιράζει πανέξυπνα το παιχνίδι και τις Φρέσκο – Κακουράτου σε εξαιρετική μέρα ο αγώνας έδειχνε από την αρχή ότι θα βγάλει νικητή τον Πανναξιακό. Από την άλλη πλευρά του φιλέ ο Δημήτρης Καζάζης έδειχνε να μην έχει απαντήσεις.

Την εκπληκτική εμφάνιση της ομάδας «σκίασε» μόνο το μίνι μπλακ-αουτ στο δεύτερο μισό του 2ου σετ όπου ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 12-6 έκανε ανατροπή και πήρε το σετ.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Ο Πανναξιακός πόνταρε στο σερβίς του που χάλασε την άμυνα του Παναθηναϊκού και το μπλοκ όπου με 14 συνολικά όρθωσε τείχος σε κάθε προσπάθεια των «πρασίνων» να μπουν στο παιχνίδι. Οι Μερτέκη και Πολ δεν δικαίωσαν ότι είναι οι καλύτερες φέτος στην Ελλάδα…. Στο πρώτο σετ όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο δεν πίστευαν στα μάτια τους… 5-1 και 8-4 πριν το πρώτο τεχνητό τάιμ άουτ και στη συνέχεια εκτόξευση: 13-5 και 16-7 ενώ όταν το σκορ πήγε στο 23- 10 με την Οικονομίδου να χαμογελά μετά από τον άσο, όλοι κατάλαβαν ότι η αναμέτρηση δεν θα είχε πολύ δρόμο. Και το πρώτο σετ τελείωσε 25-10.

Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό περίπου το ίδιο… Έως το πρώτο τεχνητό τάιμ άουτ υπήρχε ένα μικρό προβάδισμα από τον Πανναξιακό (8-6) στη συνέχεια ανέβασε και πάλι την απόδοσή του ελέω Φρέσκο και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 6 πόντους (18-12) με τον Δημήτρη Καζάζη να αλλάζει πασαδόρο…. Όταν το σκορ έγινε 20-16 όλοι στο ΔΑΚ πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε τελειώσει… Όμως ένα λάθος του διαιτητή και η εντυπωσιακή αντίδραση του Παναθηναϊκού με την Ρίτσι έφερε ένα σερί 5-0 και ανατροπή του σκηνικού (21-20 για τις …πράσινες) . Πόντος πόντος έως το 24-23 αλλά στο τέλος ήρθε το 25-23 και το παιχνίδι στα ίσα.

Όσοι πίστεψαν ότι ο αγώνας θα ήταν ντέρμπι γελάστηκαν.. Στο 3ο σετ και μετά το 6-5 όλα πάλι πήραν το δρόμο τους… Ένα εντυπωσιακό σερί από δυναμικά σερβίς για την γηπεδούχο ομάδα με τις Τσοτσίδου, Ποτοκάρ και Φρέσκο να χαλάνε την άμυνα του Παναθηναϊκού και το σετ τελείωσε γρήγορα: 12-7. 16-9, 19 – 10 και 25-20…. Μέσα σε αποθέωση…

Περίπου το ίδιο σκηνικό και στο 4ο σετ…. Δυνατό σερβίς, καλό μπλοκ και κορυφαία ψυχολογία από την προηγούμενη εμφάνιση και το παιχνίδι μετά το πρώτο τεχνητό τάιμ άουτ (8-6) ουσιαστικά τελείωσε…. Ο διαιτητής και πάλι πήγε να βάλει το χέρι του (στο 12-8) αλλά δεν έφτασε… και γρήγορα το «όλε, όλε» κυριάρχησε στο ΔΑΚ…: 12-8, 15-8, 18-10 και 21-15 πριν έχουμε μία τελευταία αντίδραση από τον Παναθηναϊκό: 23-18 αλλά δεν ήταν αρκετό και έτσι φτάσαμε στο 25-18 και μάλιστα για πρώτη φορά είχαμε και selfie από τις αθλήτριες του βόλεϊ….

Τα σετ: 3-1 (25-13, 23-25, 25-10, 25-18)
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 15 (12/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 11 (11/30 επ, 60% υπ – 20% άριστες), Δρακουλίδου 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Οικονομίδου 13 (8/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 25% υπ – 17% άριστες), Ζακχαίου 12 (4/9 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 36% υπ – 28% άριστες), Γάτση

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ), Πολ 6 (6/40 επ, 44% υπ – 20% άριστες), Μερτέκη 17 (14/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίτσι 11 (10/25 επ, 1 άσσος, 11% υπ – 6% άριστες), Φιλντ / Ρόγκα (λ, 34% υπ – 31% άριστες), Λαγουδάκη, Καββαδία 2 (2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Καρπουζά 3 (2/4 επ, 1 άσσος)