Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Πανναξιακός: Νίκη για το βόλευ - ήττα για το μπάσκετ

Με κεκτημένη ταχύτητα 3-1 και τους Μακεδόνες Αξιού!
O Πανναξιακός στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής κέρδισε 3-1 σετ τους Μακεδόνες Αξιού που κοίταξαν στα μάτια την ομάδα της Νάξου μόνο στο 2ο σετ το οποίο και κατέκτησαν στις λεπτομέρειες.
Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο με τους μαχητικούς Μακεδόνες –που αγωνίστηκαν χωρίς την Τοάζι- να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Μετά το... β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) η νησιωτική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε με καλό σερβίς και επιθετικές λύσεις να φτάσει στο 25-18 με άσο της Πότοκαρ, παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.
Στο δεύτερο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πιο αποφασιστικά και κατάφεραν να προηγηθούν +4 (4-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο άσος της Παπαδοπούλου διατήρησε μπροστά 17-18 τις φιλοξενούμενες ενώ η Ζακχαίου έφερε το σετ στα ίσα 19-19. Με τα σερβίς της Δρακουλίδου να δυσκολεύουν την υποδοχή των Μακεδόνων, οι γηπεδούχες πήραν αέρα 22-19 αλλά η ομάδα του Σκουλικάρη όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά έφτασε στην ισοφάριση στο 23-23. Η Φρέσκο κάρφωσε άουτ δίνοντας ευκαιρία στης φιλοξενούμενες και η Δραγουμάνου έγραψε το 23-25 για την ισοφάριση σε 1-1.
Φουριόζος ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, «έχτισε» διαφορές (14-7, 20-9) για να πάρει εκ νέου με 2-1 το προβάδισμα με 25-11 (επίθεση Ζακχαίου).
Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Πανναξιακός πάτησε γκάζι (18-10) και στο τέταρτο σετ καθώς οι Μακεδόνες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και έτσι μέσα σε αποθέωση στο κλειστό της Νάξου –κυρίως όταν εμφανίστηκε η αναμνηστική κούπα της 2η θέσης στο Κύπελλο Ελλάδας- οι γηπεδούχες με άσο της Δρακουλίδου έγραψαν το 25-14.
Στα θετικά της αναμέτρησης η παρουσία στον αγωνιστικό χώρο των τριών Ναξιώτισων νεάνιδων, Αναγνώστου, Κατερίνη, Μαυρομάτη όπου γνώρισαν την αποθέωση κατά την είσοδο τους στον αγώνα κατά την διάρκεια του 4ου (και τελευταίου σετ)

Ο προπονητής του Πανναξιακού, Γιώργος Ρούσης δήλωσε στο volleyball.gr: «Είμαστε το φαβορί και κερδίσαμε, ωστόσο χωρίς στους Μακεδόνες να αγωνίζεται η βασική ακραία δεν δικαιολογείται η εμφάνιση στο δεύτερο σετ. Θέλω μα πιστεύω ότι ήταν η κούραση και ότι ίσως το μυαλό είχε μείνει στο Final-4. Σήμερα δεν δείξαμε το πρόσωπο που έπρεπε».

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-11, 25-14)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (10/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ – 26% άριστες), Δρακουλίδου 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 16 (10/13 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (10/28 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 50% άριστες), Ζακχαίου 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 29% υπ – 13% άριστες), Μαυρομάτη (λ), Κατερίνη, Αναγνώστου, Ξαγοραράκη

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου 7 (7/18 επ), Παπαδοπούλου 3 (2/17 επ, 1 άσσος, 28% υπ -22% άριστες), Δραγουμάνου 12 (9/34 επ, 2΄ασσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ -20% άριστες), Σπανού 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Σαγκάρντια 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Καραφουλίδου 12 (11/32 επ, 1 άσσος) / Μυρίδου (λ, 50% υπ – 33% άριστες), Τσαγκαράκι (λ), Καλτσώνη.

Πανναξιακός ΑΟΝ – Έσπερος Λαμίας 71-74
O Πανναξιακός ηττήθηκε από τον Έσπερο με 71-74 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής του 2ου όμιλου της Γ εθνικής μπάσκετ ανδρών.
Ο Έσπερος Λαμίας πέρασε δύσκολα από τη Νάξο, επικρατώντας του Πανναξιακού στις λεπτομέρειες με 74-71, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής.
Οι νησιώτες ήθελαν τη νίκη, προκειμένου να κάνουν ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, αλλά δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους απέναντι στον πιο ποιοτικό Έσπερο.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Τάσος Βάβουλας): Πολίτης 8 (2), Σβορώνος 10, Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 4, Καραγιάννης, Τζίμης 8 (1), Μάκαρης 1, Μάκος 2. Δαχρετζής 20 (4), Καδηγιαννόπουλος 11 (1), Μυλωνάς 7.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Γ.): Ρόκας 14 (3), Φραγκιαλάκης, Σέττος 14 (3), Αργύρης, Ξηρός, Παναγιωτίδης 17 (1), Φύκας 1, Σοφογιάννης Μ. 9 (1), Φούντας Ηλ. 4, Ζαχαράκης 8 (2), Τσαπουρνής, Παπαργυρόπουλος 7