Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Νίκη για το βόλευ - Ήττα για το μπάσκετ

Σημαντική νίκη επί του Άρη εντός έδρας ο Πανναξιακός!
Στο κλειστό της Νάξου ο Πανναξιακός στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση εντός έδρας λύγισε την αντίσταση του Άρη και έσπασε την περσινή παράδοση που ήθελε οι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων να τελειώνουν στα… 5 σετ.
Η ομάδα του Γιώργου Ρούση, ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ με την πίεση από το σερβίς να αποδίδει και το 11-6 (Οικονομίδου άσος) να μετατρέπεται σε 14-7 (Φρέσκο) με τον Άρη απέναντι να μην μπορεί να βρει λύσεις. Το σετ έκλεισε υπρ του Πανναξιακού με την Πότοκαρ να γράφει το 25-14.
Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Άρη αντέδρασαν και κατάφεραν να... προηγηθούν στο α’ τεχνικό τάιμ 5-8 και λίγο αργότερα 10-12. Στο 12-12 πέρασε η Καραφουλίδου στη θέση της Πήττα ενώ ο Πανναξιακός με μπλοκ της Δρακουλίδου πέρασε για πρώτη φορά σε αυτό το σετ μπροστά με 13-12. Με τον Άρη να είναι πιο συγκεντρωμένος στα τελειώματα των φάσεων το σκορ πήγε 15-20. Ο Πανναξιακός μείωσε εκ νέου με την Τοτσίδου 21-23 αλλά και 22-23 (μπλοκ στην Καετάνο) αλλά ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Πότοκαρ (22-24) για ισοφαρίσει σε 1-1 με 22-25 (μπλοκ στη Φρέσκο).
Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Η Τοτσίδου έβαλε μπροστά τον Πανναξιακό και από εκείνο το σημείο η διαφορά μεγάλωσε υπέρ των γηπεδούχων με δύο άσους της αρχηγού της νησιωτικής ομάδας να φτάνουν τη διαφορά στο +5 (18-13). Η Νίκιτς μείωσε για τον Άρη σε 18-14 αλλά η ομάδα του Ρούση διατήρησε το +5 (20-15) για το 25-20 και το 2-1 σετ.
Με τη ψυχολογία και τον κόσμο της Νάξου δίπλα του, ο Πανναξιακός πήρε από νωρίς διαφορά 13-4 έχοντας όπλο το σερβίς, με αποτέλεσμα ο Άρης να «κυνηγάει» στο σκορ (19-11). Το τελικό 25-17 βρήκε τις γηπεδούχες να προσθέτουν ακόμα τρεις βαθμούς στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η γνώμη του πάγκου
Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΠΑΟΝ): «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς σήμερα. Είναι λογικό που είχαμε ορισμένες μεταπτώσεις στην απόδοσή μας αλλά καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό «τρίποντο». Είναι σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα με την οποία έχουμε ίδιους στόχους και επρεπε να κερδίσουμε και τα καταφέραμε».
Δημήτρης Σολκίδης: «Δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο παιχνίδι, αλλά αντιδράσαμε και μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Το καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ που ενώ ξεκινήσαμε καλά, κάναμε κάποια λάθη εμείς κάνανε κι οι διαιτητές για να το χάσουμε και στο τέταρτο σετ παρουσιάσαμε την εικόνα του πρώτου»

Τα σετ: 25-14, 22-25, 25-20, 25-17

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο 11 (8/33 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (13/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Δρακουλίδου 4 (1/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 18 (9/19 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (14/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Ζακχαίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (33% υπ. – 24% άριστες) / Μαυρομάτη –λ, Κατερίνη, Ξαγοραράκη

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 2 (2/4 επ.), Αλεξάκου 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνστανινίδου 2 (2/8 επ.), Καετάνο 20 (18/53 επ,, 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Νίκιτς 8 (8/23 επ.), Καραφουλίδου 1 (1/5 επ.) Κελεσίδου –λ (29% υπ. – 23% άριστες) / Πήττα 1 (1/3 επ.), Γουγούση.

Χρόνος και υπομονή τα απαραίτητα στοιχεία για το μπάσκετ του Πανναξιακού
Μπορεί ο Πανναξιακός να έχασε ακόμα ένα παιχνίδι στην κούρσα του πρωταθλήματος της Γ εθνικής μπάσκετ ανδρών, αλλά αυτό που χρειάζεται είναι χρόνος και υπομονή, και σίγουρο το επιθυμητό αποτέλεσμα θα έρθει.
Στην πρεμιέρα κόντρα στον Ιπποκράτη ο Πανναξιακός «κατάφερε» να χάσει ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Στο Μαρούσι κόντρα στη Νίκη το σκηνικό το ίδιο. Ένα black out στα τελευταία λεπτά και όλα χάθηκαν. Σήμερα με την Πεντέλη έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έφερε την ομάδα του Τάσου Βάβουλα ακόμη και στο +9 (29 – 20) από το – 5 (15-20) , με έπαιξε καταπληκτική άμυνα (κράτησαν τους φιλοξενούμενος έξι λεπτά χωρίς καλάθι).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι πιο έμπειροι παίκτες του Χαρτοματσίδη κάλυψαν τη διαφορά και στην 4η άντεξαν στην αντεπίθεση (52-49 στο 36ο λεπτό) των γηπεδούχων…
Το τελικό 64 – 53μπορεί να μην κολακεύει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους από τη στιγμή που τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η διαφορά ήταν στο …τρίποντο (52-49).
Ο Πανναξιακός ήταν άστοχος ή μάλλον βιαστικός… Μία ομάδα που έχει συνήθως δέκα εύστοχα τρίποντα έμεινε μόλις στα τέσσερα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι ο Πολίτης έμεινε άποντος και στα 100 δεύτερα πριν τη λήξη και με τη διαφορά στους 6 πόντους υπέρ της Πεντέλης (59 – 53) μετά από εύστοχο τρίποντο του Μάκαρη (του κορυφαίου για τους γηπεδούχους) και πάλι η επιλογή για την επίθεση ήταν του σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου.
Για την Πεντέλη, στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε γιατί είναι εκ των φαβορί για την άνοδο: Καλή άμυνα, σωστές επιλογές με τους Γρατσιάτο (σούπερ στην 4η περίοδο) και Αποστολόπουλο ενώ ο Καλογερόπουλος που προκάλεσε αρκετές φορές τον εκνευρισμό των φιλάθλων (αλλά και των παικτών) του Πανναξιακού ήταν το κλειδί στην εξέλιξη της αναμέτρησης.
Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά με live stream από την επίσημη ιστοσελίδα του Πανναξιακού προσφορά των χορηγών του τμήματος μπάσκετ και της CYCLADES VIDEO και τον Γιώργο Δεουδέ.

Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΕ Πεντέλη 53 – 64

Δεκάλεπτα: 15 – 20, 18-08, 09-17, 11-19
Πανναξιακός ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης, Σβορώνος 3, Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης , Καραγιάννης,. Τζίμης 11 (1), Μάκαρης 13 (1), Δαχρετζής 12 (1), Καδηγιαννόπουλος 6, Μυλωνάς 5, Μάκος 3 (1)

ΑΕ Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Κέκκης, Πατεράκης, Γρατσιάτος 12 (2), Λίτσο, Αποστολόπουλος 19 (1), Πορτελάνος, Καρούζος 7 (1) ,Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 17, Μπίγγος 4 (1), Σαλτουρίδης 3, Μαλούκος 2.