Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

Μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα, ο απολογισμός του Πανναξιακού το Σαββατοκύριακο

Ο Πανναξιακός εύκολα την ΑΕΚ 0-3, μια ανάσα από την δεύτερη θέση!
Εύκολο απόγευμα για τον Πανναξιακό που έφυγε με το τρίποντο από την Ν. Φιλαδέλφεια και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον δεύτερο ΠΑΟ που "άφησε" ένα βαθμό στον Εύοσμο.
Η διαφορά δυναμικότητας έδωσε την ευκαιρία στον Γιώργο Ρούσης να χρησιμοποιήσει αθλήτριες που δεν είναι στις βασικές του επιλογές.
Στο πρώτο σετ, η Ένωση βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-11, όταν ο ΠΑΟΝ με πίεση από το σερβίς και...

επιθετική πολυφωνία έφτασε στο +7 (13-20) για το 0-1 σετ με 17-25.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες στο +9 (11-20) να κάνουν το 0-2 (17-25) αλλά και στο τρίτο με της διαφορά στο +10 (13-23) με την ΑΕΚ να ροκανίζει και το σετ να ολοκηρώνεται 19-25.
Γιώργος Ρούσης: «Το κέρδος για εμάς είναι ότι ήμασταν σοβαροί σε όλο το ματς και όλα τα κορίτσια κράτησαν τον αγωνιστικό ρυθμό που έπρεπε. Το κέρδος είναι διπλό για εμάς και τώρα κοιτάμε τη δύσκολη συνέχεια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα».

ΑΕΚ – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ 0-3 (16-25, 17-25, 19-25)

ΑΕΚ:(Σαμαράς) Αργυροπούλου (6 π.,6/13 επίθ,55% υποδοχή 35% άριστες) Βάθη (1π. Χ0/2, 1 μπλοκ) Γεωργαντα (4π. ,1/4,3 άσσους) Ζιγκα (1π. ,1/4) Καλαφατάκη (0/2, 25% υποδ) Καράτερζη (3π. ,3/7) Κουτρουμπη (1π.,0/6,1 μπλοκ) Νουσια (16π.,15/36 ,1 μπλοκ, 67% υποδ-48% άριστες) Φιλιπιονκα (1π. ,1/9) Μπελια (45%υποδ-33%αριστες)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ: (Ρούσης) Κατερίνη, Φρέσκο, Πότοκαρ, Κακουράτου, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Σεφεριάδου, Τοτσίδου, Αναγνώστου, Ζακχαίου, Ξαγοραράκη

Ανώτερος ο Ιπποκράτης, δεν άντεξε στην Κω ο Πανναξιακός

Η ομάδα του Τάσου Βάβουλα δεν άντεξε την πίεση ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα της Κω ήταν καταιγιστική και ηττήθηκε με 78-44.
Ο Πανναξιακός έχει να νικήσει εκτός έδρας από πέρυσι, και πιο συγκεκριμένα την 7η αγωνιστική στα Ιλίσια επί του Ηλυσιακού με σκορ 60-53.
Με 10 σερί ήττες εκτός έδρας, σήμερα ισοφάρισε το αρνητικότερο του σκορ (44 πόντους) που είχε πετύχει πέρυσι την 18η αγωνιστική στις 29 Ιανουαρίου όπου είχε ηττηθεί με 87-44 ενώ η πιο «βαριά» ήττα σημειώθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 2016 στην Αγ. Παρασκευή όπου η τοπική ομάδα κέρδισε με 91-49.
Στην εικόνα του σημερινού αγώνα, ο Πανναξιακός πήγε στο ημίχρονο με σκορ 28-18 και είχε καταφέρει να κρατήσει χαμηλά το σκορ και να κλειδώσει την επίθεση των γηπεδούχων. Στο 6ο λεπτό η ομάδα της Νάξου ήταν κοντά στο σκορ (11-10) με τον Ιπποκράτη να ξεφεύγει me 16-10 και να τελειώνει το ημίχρονο με 28-18
Στο δεύτερο μισό, η ομάδα της Κω ήταν καταιγιστική και δικαιολόγησε απόλυτα την θέση που έχει στον βαθμολογικό πίνακα. Με τους Χαρίση, Παπαδημητρίου σε καλή μέρα η διαφορά μεγάλωσε (65-40) και τέλος το 78-44.

Ιπποκράτης Κω – Πανναξιακός 78-44
Διαιτητές: Σιδέρης – Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-12, 28-18, 50-30, 78-44.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χατζηπυλιώτης 2, Κουκουράβας 5 (1), Τρύπας, Πλευράκης 3 (1), Χρήστου 4, Παπαδημητρίου 10 (3), Ασημακόπουλος 12, Γκοράτσας 2, Χαρίσης 18 (1), Χρύσης 18 (1), Μποδούρ, Χατζηγιακουμής 4.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 13 (3), Σβορώνος 6, Καλαβρός 2, Μαγγιώρος, Γεωργιάδης 9 (3), Καραγιάννης 1, Τζίμης, Μάκαρης 2, Μάκος 3 (1), Δαχρετζής 4, Καδηγιαννόπουλος, Μυλωνάς 4.