Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Με το δεξί ξεκίνησε ο Πανναξιακός τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϋ γυναικών

Η ομάδα της Νάξου, με νέα διοίκηση, νέο προπονητή και αρκετά νέα πρόσωπα στο παρκέ, πήρε άνετη νίκη από τους Ίωνες με σκορ 3-1, στο πρώτο ιστορικό παιχνίδι του συλλόγου στην Α1 γυναικών του βόλεϋ, στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου.

Η νίκη ήρθε ευκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, καθώς τα κορίτσια του Zoran Kovacic έδειξαν απ' την αρχή ποιος θα ήταν το αφεντικό στο ματς, καθαρίζοντας εύκολα το 1ο σετ με σκορ 25-15. Είναι χαρακτηριστικό, ότι στο 2ο σετ που ο Πανναξιακός ''πάτησε γκάζι'' το σκορ πήγε στο 23-2 για να το κατακτήσει και αυτό τελικά με σκορ 25-9. Στο 3ο σετ, οι ''Ναξιώτησες'' νομίζοντας πως το παιχνίδι τέλειωσε... παρουσίασαν σημάδια εφησυχασμού με αποτέλεσμα οι Ίωνες να εκμεταλλευτούν την αδράνεια μειώνοντας σε 2-1 (22-25), παρότι ο Πανναξιακός είχε την πρωτοπορία στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος. Στο 4ο και τελευταίο σετ που οι γηπεδούχες σοβαρεύτηκαν εκ νέου... επανήλθε η τάξη, με τον ΑΟΝ να κερδίζει με 25-7 παίρνοντας την καθαρή και δίκαιη νίκη.
Ο Πανναξιακός, παρουσίασε κατά διαστήματα εξαιρετικό θέαμα, δείχνοντας πως έχει γίνει σοβαρή δουλεία και η ομάδα βρίσκεται σε σωστό δρόμο.
Τα σετ 25-15, 25-9, 22-25, 25-7.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 9 (3/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σέσλιαρ 4 (4/4 επ.), Ράντοβιτς 25 (19/29 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, (45% υπ. – 05% άριστες), Καρπουζά 13 (9/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λαγουδάκη 18 (16/27 επ., 2 άσοι, 82% υπ. – 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (4/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου –λ (64% υπ. 09% άριστες) / Τρίβουνιτς 1, Φάρκωνα. Και Γκολφινοπούλου, Μαυρομμάτη και Βασιλάκη στο πάγκο χωρίς να αγωνιστούν

Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 2 (2/11 επ., 17% υπ. – 08% άριστες), Ντα Σίλβα, Σκορδίλη 1, Πρσα 8 (5/21 επ., 3 άσοι. 40% υπ. 07% άριστες), Κατσαντώνη 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 5 (1 άσο, 4 μπλοκ), Μάρκου –λ (26% υπ. – 09% άριστες) / Μεγαρίτη –λ, Μουτζούρη 1, Ντονα, Παπουτσάκη 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Χρήστου.

*Επόμενη δοκιμασία για το σύλλογο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής (καθώς έχουν αναβληθεί οι 2 πρώτες) το εντός έδρας ματς κόντρα στον ΕΟ Σταυρούπολης.