Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Έσβησε το όνειρο ...

Όνειρο ήταν και παει, για τις νεάνιδες του Πανναξιακού, που για μια ακόμα χρονιά έφτασαν στην πηγή ... χωρίς να καταφέρουν όμως να πιουν νερό ! Ενώ ξεκίνησαν την Παρασκευή το απόγευμα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, κερδίζοντας εύκολα τον Πολυκράτη Σάμου με 3-0 σετ, στον σημερινό κρίσιμο αγώνα με τον Νηρέα Χίου δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-2. Παρά το γεγονός ότι οι Ναξιώτησες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, είχαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν το ματς στα ίσα με 2-2, αλλά ...

στο κρίσιμο ται-μπρεικ οι παίκτριες του Νηρέα, φάνηκαν πιο ψύχραιμες κερδίζοντας το ματς. Έτσι η ομάδα της Χίου (που πέρσι την είχε κερδίσει ο Πανναξιακός), αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της 7ης περιφέρειας και θα διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Τα συγχαρητήρια βέβαια αξίζουν στα κορίτσια του Πανναξιακού, που έκαναν μια καταπληκτική χρονιά ... αλλά έχασαν τον τίτλο της περιφέρειας στις λεπτομέρειες και για ... μισό σετ. Δεν πειράζει, του χρόνου θα το πάρουμε, άλλωστε η ομάδα αυτή δεν τελειώνει εδώ, μιας και δείχνει να έχει λαμπρό μέλλον και πέρα απ' τις νεάνιδες.
Για την ιστορία τα σετ : 23-25, 18-25, 25-21, 25-22, 15-10.