Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

Πανναξιακός: Νίκη για το βόλευ - ήττες για μπάσκετ & ποδόσφαιρο

Εύκολο απόγευμα για τον Πανναξιακό με καθαρό 3-0 τον Αίαντα Ευόσμου.
Η ομάδα του Γιώργου Ρούση έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού πως δεν είχε σκοπό να αφήσει περιθώρια στις φιλοξενούμενες να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα της. Με πίεση στο σερβίς και ακολουθώντας πιστά της οδηγίες του προπονητή τους οι Ναξιώτισες τελείωσαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-13.
Στο δεύτερο σετ ο Αίαντας ανέβασε στροφές, διόρθωσε την υποδοχή του, και βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στο μπλοκ. Με τις δύο ομάδες να προχωρούν πόντο πόντο στο 11-11, 17-17, και 20-20 ενώ με μπλοκ της Φαλέγκα οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά 20-21. Ο Πανναξιακός ισοφάρισε, η Ανδρονικίδου και η Κλέπκου έφεραν σε σετ μπολ τον Αίαντα (22-24) αλλά τα σερβίς της Φρέσκο και η ψυχραιμία των γηπεδούχων έφεραν την ισοφάριση και την... ανατροπή για το 26-24 με φιλέ της Τζούριτς.
Στο τρίτο σετ, ο Πανναξιακός είχε τον έλεγχο (16-12) ενώ η ομάδα του Ευόσμου δεν τα παρατούσε. Η Πότοκαρ έκανε το 20-15 και με αυτό το +5 ολοκληρώθηκε το ματς με 25-20 μετά από επίθεση της Τοτσίδου.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Πανναξιακού, Γιώργος Ρούσης τόνισε: «Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήμασταν σοβαροί. Δώσαμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα παιδιά. Μόνο στο δεύτερο σετ χαλαρώσαμε από το μαχητικό Αίαντα. Η νίκη ήταν ο στόχος μας και το πετύχαμε. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι»
Πλέον το βλέμμα των ανθρώπων του συλλόγου έχει επικεντρωθεί στο επερχόμενο ματς την επόμενη εβδομάδα με την ΑΕΚ, και αμέσως μετά στον αγώνα για τη Γ’ Φάση του κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη την 1η Φεβρουαρίου.
Η αναμέτρηση με τον Αίαντα Ευόσμου μεταδόθηκε ζωντανά με live stream από την επίσημη σελίδα του Πανναξιακού σε συνεργασία με την Cyclades Video και τον Γιώργο Δεουδέ.
Το βίντεο του αγώνα μπορείτε να το βρείτε ΕΔΩ

Τα σετ: 3-0 (25-13, 26-24, 25-20)
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 11, Πότοκαρ 17, Τοτσίδου 13, Δρακουλίδου 2, Οικονομίδου 10, Ζακχαίου 1,Κακουράτου -λ, Ξαγοραράκη 2, Κατερίνη , Μαυρομάτη
ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Βλάχου , Τζιαρλή 3, Κούση 8, Τζούριτς 8, Γεωργιάδου , Ανδρονικίδου 4Γεωργιάδου -λ, Αποστολίδου 1, Ξανθοπούλου , Φαλέγκα 8

(paon)

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας του Πανναξιακού με 90–51, παραμένοντας έτσι στην πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Πανναξιακός 90-51
Διαιτητές: Κώτσου – Μαρουδιάς
Tα δεκάλεπτα: 20-12, 47-23, 69-35, 90-51
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Παπαποστόλου 2, Ζακυνθινός 2, Καραλής 12 (1), Διαμαντόπουλος 11 (2), Καραμπαμπάς 13 (3), Μαυροειδής 4, Καρασταμάτης 13 (4), Παπαδόλιας 9, Καλλίλας 3, Γαλιώτος 12, Εμίρης 9 (3), Σαμαράς.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 6 (2), Γεωργιάδης 5, Τζίμης 12, Μάκαρης 8, Μάκος 3 (1), Δαχρεντζής 6, Καδηγιαννόπουλος 2, Μυλωνάς 8.

Δεν σηκώνει κεφάλι...
Νέα ήττα για τον ποδοσφαιρικό Πανναξιακό, ο οποίος αγνοεί τη νίκη περίπου 3 μήνες!
Τελευταία φορά που οι παίχτες του Γ. Προμπονά πήραν το τρίποντο, ήταν στις 30/10/16 κόντρα στο Φιλώτι (3-2).
Έκτοτε, το κακό σερί αποτελεσμάτων, έχει φέρει την ''Παννάξα'' σε δεινή βαθμολογική θέση, χωρίς στόχο πλέον στο πρωτάθλημα και με το μέλλον αβέβαιο.
Χθες, ήταν η σειρά της Λάβας Εμπορείου, να νικήσει με σκορ 2-1 την ομάδα της Νάξου, ενώ το επόμενο ταξίδι ειναι προγραμματισμένο για Μύκονο και συγκεριμένα στην έδρα της Άνω Μεράς...